Z dniem 1 czerwca 2017 r. zmieniły się w Polsce zasady korzystania z pracowników tymczasowych.

Przed wprowadzeniem zmian jedyne ograniczenie, jakie istniało, dotyczyło agencji pracy tymczasowej – agencje nie mogły kierować pracowników tymczasowych do pracy na rzecz danego pracodawcy na okres dłuższy niż 18 miesięcy (w ciągu kolejnych 36 miesięcy). Nie było natomiast ograniczenia czasu, przez jaki pracodawca użytkownik mógł korzystać z pracy takiego pracownika. W praktyce wystarczyło, że po upływie 18 miesięcy świadczenia pracy na rzecz danego pracodawcy użytkownika, ta sama osoba była ponownie kierowana do pracy na rzecz tego samego pracodawcy, tyle że przez inną agencję. W ten sposób pracownik mógł świadczyć pracę na rzecz tego pracodawcy przez kolejne 18 miesięcy. Po upływie tego okresu mógł zostać znów skierowany przez pierwszą agencję. W konsekwencji, pracownik tymczasowy mógł świadczyć pracę na rzecz danego pracodawcy użytkownika przez nieograniczony czas.

W dniu 1 czerwca nastąpiły zmiany w tym zakresie. Utrzymane zostało dotychczasowe ograniczenie czasu, na jaki pracownik tymczasowy może zostać skierowany przez daną agencję pracy tymczasowej do pracy na rzecz pracodawcy użytkownika (18 miesięcy). Ograniczony został jednak również czas, przez jaki ten pracodawca użytkownik może korzystać z pracy takiego pracownika. Co do zasady nie może być to okres dłuższy niż 18 miesięcy (w ciągu kolejnych 36 miesięcy). I to niezależnie od tego, czy pracownik będzie kierowany przez jedną, czy przez różne agencje. Ograniczenie dotyczy wszystkich osób kierowanych do pracy przez agencje pracy tymczasowej, zarówno zatrudnionych na postawie umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych.

Ograniczenie możliwości korzystania z pracy tymczasowej może oznaczać w praktyce konieczność zatrudnienia u siebie pracowników tymczasowych, z których dotychczas korzystał pracodawca użytkownik. Tutaj może pojawić się przeszkoda. Umowy z agencjami pracy przewidują bowiem często obowiązek zapłaty prowizji w przypadku zatrudnienia pracownika tymczasowego przez pracodawcę użytkownika. Stosowane są również klauzule ograniczające lub wyłączające możliwość zatrudnienia pracownika tymczasowego. Takie ograniczenia mogą zostać skutecznie zakwestionowane. Ograniczają bowiem wolność pracy – jedną z podstawowych wartości konstytucyjnych. Ponadto, również sprzeczne z istotą pracy tymczasowej, która z definicji powinna mieć charakter ograniczony w czasie.

Inne istotne zmiany dotyczące pracy tymczasowej to w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji wszystkich pracowników tymczasowych przez pracodawcę użytkownika oraz obowiązek informowania agencji przez pracodawcę użytkownika o obowiązujących u niego regulacjach wynagrodzeniowych i zmianach w zasadach wynagradzania.

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.